Verejný list Michalovi Kovačičovi po jeho obvinení z „orbanizácie“ v TV Markíza (máj 2024)

Vážený pán Kovačič,

pochybujem, že sa tento odkaz dostane do Vašej bubliny, ale vlastne je viac určený skôr do verejnej diskusie ako priamo Vám. Napriek tomu ho adresujem Vám.

Keď ste sa narodili, chystal som sa už k maturite.

Keď ste mali 6 rokov, aktívne som sa zúčastnil zbúrania režimu, ktorý oberal človeka o dôstojnosť, slobodu a životné perspektívy.

Na Lekárskej fakulte UK som promoval, keď ste chodili asi do druhej triedy základnej školy.

Hovorím to preto, lebo odvtedy som neprestal študovať a vzdelávať sa. Čo bol dôvod, že moje vedomosti a talenty začala v januári 1997 využívať aj Televízia Markíza – mali ste vtedy asi 13 rokov.

Verejne a v priamom prenose ste zaútočili na vedenie televízie Markíza, ktorá Vás roky platila a umožnila Vám stať sa známou tvárou slovenských displejov. Vo svojich očiach ste zrejme „hrdinabojovník za ochranu demokracie a slobody názoru“.

Hrdina by ste boli, ak by ste také niečo dokázali vtedy, keď by Vám hrozilo, že Vás na druhý deň predvolajú minimálne na OV KSS alebo aj na Okresné oddelenie ŠtB a vynucovali by od Vás verejné ospravedlnenie a odvolanie svojho prehlásenia.

Ak by ste napriek tomu zotrvali na svojom stanovisku, zrejme by ste nastúpili aktívnu dráhu disidenta – dostali by ste okamžitú výpoveď alebo by ste boli preradení na vrátnicu, Vy a Vaša rodina by sa stala prenasledovaná, Vašu manželku by prepustili z redakcie tiež, Vaše deti by zrejme nemohli študovať na vysokej škole… To by ste nepochybne boli hrdinom.

V takom režime ste nežili, takže už nevieme ako by ste konali.

Vieme však, ako ste konali nedávno, keď sa obmedzovanie slobody slova a názoru ešte netýkalo Vás.

Mlčali ste.

Mlčali ste, keď napríklad moju osobu vedenie Televízie Markíza „stiahlo z obrazu aj zvuku“ po 22 rokoch pravidelnej spolupráce v popularizácií zdravého stravovania a medicíny životného štýlu na základe politickej objednávky. To mi osobne povedal Váš dlhoročný nadriadený Henrich Krejča, bez ktorého súhlasu by taká „politická objednávka“ neprešla.

To nebola podľa Vás „orbanizácia“?

Mlčali ste, keď vlády Matoviča a Hegera porušovali zákony a Ústavu SR a na základe protiústavného zákona zaviedli cenzúru a presne v zmysle starej známej komunistickej boľševickej línie vypínali informačné médiá a názory iných ľudí, ktoré „oni“ označili za nebezpečné pre verejnosť.

Mlčali ste aj, keď sa nedávno denník SME priznal, že na základe jeho nahlásenia spoločnosť Google maže kontá a vytvorený obsah, dielo fyzických osôb.

Prečo ste mlčali? Lebo sa to netýkalo Vás a Vašich názorov?

Kde bola vtedy Vaša žurnalistická objektivita, kde bol Váš boj proti orbanizácii?  

Ak súkromná televízia ukončí jednu reláciu, alebo dá výpoveď moderátorovi, ktorého si sama vychovala a sama platila, ani zďaleka to nie je to isté, ako keď fyzickej osobe súkromná spoločnosť, ktorá de facto vytvorila monopol na verejnú diskusiu a ktorá využívala jeho obsah a verejný záujem o jeho obsah na svoje obohatenie, zmaže jeho dielo, ktoré za svoje prostriedky vytvoril a zverejnil.

Navyše, my „Zmazaní“ nemáme ako založiť ani tie odbory.

Rýchla granola

Ingrediencie  Postup  V hlbokej panvici na sucho a za častého miešania opečieme vločky, slnečnicové semiačka, strúhaný kokos, javorový sirup a banány, kým všetko nevonia a

Voňavé oregano a chrumkavý fenikel

Potrebné suroviny  Čas prípravy: 5 minút Zloženie sendviča  Poznámka Igora  Tento recept kombinuje v sebe niekoľko veľmi užitočných pomocníkov tráviaceho systému:  – kurkumu (žltá omega

Šalát z listovej zeleniny

Ingrediencie: Postup: Do veľkej vo veľkej mise dobre premiešame všetky suroviny.  Čas prípravy: 15 minút

Jednoduchý mrkvový šalát

Ingrediencie na 2 porcie  Postup  V miske zmiešame všetky suroviny okrem orechov, ktorými pri servírovaní šalát posypeme.  Čas prípravy: 10 minút  Poznámka kuchára  Viem, že

Komentáre

 1. Vynikajúci list Kovačičovi.
  Zhrnuté, múdre, argumentačne bohaté. Ako všetky Vaše prejavy.
  Blahoželám Vám, Pán Doktor!

  Len jedno by som vám vytkla – veľké písmená v zámenách Vám, Vy, Váš… Nie, veľké písmená sa nemusia písať v listoch ani v mejloch. Mnohí ich stále používajú, vraj na znak úcty k adresátovi. V tomto prípade nie je dôvod na písanie veľkých písmen. Neexistuje jediný dôvod, prečo si vážiť si Kovačiča.

  Srdečne Vás pozdravujem.
  Erika Mináriková

 2. Súzniem s Vašimi slovami, pán doktor, nerozumiem, ako je možné, že napriek “zmene režimu” nebolo Vaše meno verejne očistené, nikto sa Vám pred očami a ušami širokej verejnosti a tiež Vašimi neospravedlnil. Chcelo by to konečne aspoň jednu diskusnú reláciu, kde by ste boli hosťom a kde by k takejto rehabilitácii Vášho mena došlo. Žeby v novej STVR?

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nie je povinná a nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridajte sa!

Prihláste sa už dnes k odoberaniu nášho newslettra. Z nových odberateľov, každý mesiac žrebujeme troch, ktorým venujeme knihu Sendviče na zdravie.

Staňte sa predplatiteľom AKV a získajte prístup k prémiovým videám a archívu.