Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Prehrať video

Slovenskí novinári objavili svoje práva a dôstojnosť. Kedy objavia tie naše?

(V nasledujúcom texte boli použité aj informácie z knihy „Zmazaný/í“, ktorá je protijedom proti vírusu, chaosu, strachu a rezignácii.)

Slovenskí novinári objavili svoju dôstojnosť a práva! 

Takmer všetky slovenské médiá priniesli 30. septembra spoločné „Vyhlásenie šéfredaktorov: Novinári odmietajú Matovičove útoky“

Podpísaní sú šéfredaktori väčšiny tzv. mienkotvorných slovenských médií, napríklad Beata Balogová (šéfredaktorka Denníka SME), Matúš Kostolný (šéfredaktor Denníka N), Peter Bárdy (šéfredaktor Aktuality.sk), Henrich Krejča (riaditeľ spravodajstva a publicistiky TV Markíza), Zuzana Janíková (šéfredaktorka Startitup), Matúš Baňovič (šéfredaktor Refresher) a ďalší.

Odsudzujú verejné útoky ministra financií Igora Matoviča a upozorňujú, že z novinárov robí terče. V závere svojho vyhlásenie napísali: „Matovič robí z novinárov opäť terče len preto, že si robia svoju prácu. Nebudeme mlčať. Neboli sme ticho, keď na nás útočili Mečiar a Fico, nebudeme ticho, ani keď to opakuje Matovič.“

Zaiste, útoky politikov na novinárov sú neprípustné. A útoky politikov na slobodných občanov?

Aká škoda, že ste teda boli ticho vtedy, keď v septembri 2020 Igor Matovič ako predseda vlády zneužil svoje postavenie a na tlačovej besede vlády SR ako aj v parlamentnej rozprave zaútočil na súkromnú osobu. Kým Igor Matovič verejne napádal a spoločensky likvidoval svojich aj vašich názorových oponentov počas kovidovej hystérie, hrozivo ste mlčali.

Aká škoda, že ste mlčali aj vtedy, keď súčasná vládna cenzúra nezákonne zrušila ústavné práva na slobodu prejavu. Vy ste sa v skutočnosti tešili, že politická moc likviduje slobodné a nezávislé alternatívne médiá.

Aká škoda, že ste mlčali vtedy, keď váš kolega Peter Schutz z denníka SME napísal, že „Neočkovaní nie sú ľudia, ale dobytok s teľacím IQ. Mali by kvičať ako svine na bitúnku.“

Aká škoda, že ste dovolili (a často aj aktívne podporovali) ututlávanie obrovských káuz súčasnej vládnej koalície. Existuje ešte nejaká iná európska krajina, kde by médiá dovolili, aby politikom prešli také škandály ako u nás? Za dokázané plagiátorstvo, porušovanie Ústavy aj vlastných protipandemických opatrení, netransparentné narábanie s miliardami a mnoho iných škandálov sa v civilizovaných krajinách odstupuje z verejných funkcií okamžite. Vy ste však páchateľom týchto káuz priamo alebo nepriamo poskytovali mediálnu ochranu.

Aká škoda, že nie ste poučení históriou. Ako inak by ste podľahli ilúzií, že zlo, ktoré podporujete a šírite, sa nakoniec neobráti aj proti vám. Zabudli ste, že keď sa diktátorom a patokratom minie jedna skupina obetí, nájdu si inú?

Dovolili ste a aktívne ste prispeli k tomu, aby nositelia spoločensky nebezpečných osobnostných porúch ovládli a vykĺbili slovenskú politiku, verejnú diskusiu, mediálny priestor, verejné financie, kultúrne a duchovné hodnoty aj spoločenské duševné zdravie.

Tak dlho ste mlčali zakaždým, keď Igor Matovič znásilňoval právo, Ústavu, odborné analýzy, logiku aj morálku, až ste sa vy sami stali jeho obeťou.

Áno, ste v tomto našom ľudskom svete na chvíľu mocní – používate však túto moc zodpovedne, eticky a s pokorou?

Naozaj?

Máte nástroje a moc zničiť život a reputáciu človeka. Nezneužili ste svoju moc už proti mnohým?

Máte tiež nástroje a moc postaviť iného človeka na spoločenský piedestál. Nezneužili ste túto svoju moc tiež už príliš často?

Podľa môjho názoru sú mnohé slovenské médiá a ich zamestnanci spoluzodpovední za to, že v našej spoločnosti dostali nositelia spoločensky nebezpečných porúch osobnosti taký obrovský mediálny priestor a politickú aj ekonomickú moc, že nakoniec rozvrátili morálku, ekonomiku a celú spoločnosť. Pod vplyvom tejto tolerovanej a šírenej patológie duší za ostatné takmer tri roky ožili zástupy ďalších, otvorili ste Pandorinu skrinku.

Ak z vás dnes môže nejaký politik robiť verejný terč preto, že „si robíte svoju prácu“, asi ste ju včera robili veľmi zle. Normálne je, že strach má mať politik z médií. Ak je to naopak, je to vaša vina.

Neustále pribúdajú informácie o škodlivosti strachu, stresu a paniky z kovidu, o celospoločenských škodách, ktoré napáchal lockdown, o poškodení vzdelávania a normálneho psychického vývoja detí a mladých ľudí v dôsledku zatvorených škôl a prerušenej prezenčnej výučby, o rizikách vnútrosvalovej aplikácie tekutiny, ktorá je nositeľom genetickej informácie, s cieľom ovplyvniť ľudské gény a mnoho iných dôkazov, že aj slovenská vláda a médiá zlyhali pri riešení nového medicínskeho problému. Nie je načase, aby ste pod vplyvom týchto informácií prehodnotili svoje doterajšie pôsobenie v spoločnosti?

Nie je konečne čas, aby ste dobrovoľne začali dodržiavať odporúčania z dokumentu Rady Ministrov Európskej únie k pôsobeniu médií v časoch krízy:

 • „… médiá môžu prispieť k prevencii a riešeniu určitých krízových situácií v spoločnosti tým, že sa budú držať najvyšších profesionálnych novinárskych štandardov, a tiež tým, že budú podporovať kultúru tolerancie a porozumenia medzi rôznymi skupinami v spoločnosti…“
 • „… členské štáty by nemali používať vágne označenia pri zavádzaní opatrení, ktoré obmedzujú slobodu prejavu a práva na informácie v čase krízy…“
 • „… mimovládne organizácie a najmä organizácie, ktoré sa zameriavajú na stráženie demokracie, sú vyzývané k aktívnej ochrane slobody prejavu a prístupu k informáciám v časoch krízy…“

Dodržiavate najvyššie profesionálne novinárske štandardy?

Podporujete kultúru tolerancie a porozumenia medzi rôznymi skupinami v spoločnosti? Naozaj?

Bojujete proti obmedzovaniu slobody prejavu a práva na informácie v čase krízy? Naozaj?

Myslím si, že je načase, aby ste urobili tieto dve veci:

 • Verejné ospravedlnenie spoločnosti za zneužitie svojej moci a vplyvu s cieľom vyvolať neprimeraný strach, paniku a poslušnosť slobodných občanov voči nepodloženým a škodlivým politickým rozhodnutiam – napríklad podľa vzoru dánskeho bulvárneho denníka z januára 2022.
 • Okamžité obnovenie verejnej odbornej diskusie s kritickými otázkami o všetkých tzv. protipandemických opatreniach.

Po takmer troch rokoch aktívneho potláčania odbornej diskusie, kritických otázok, šírenia jednostrannej propagandy a rôznych dezinformácií, aj mlčania vtedy, keď bolo treba kričať, objavili 30. septembra 2022 slovenskí novinári svoju dôstojnosť a práva.

Objavia aj svoje povinnosti, novinársku etiku, zodpovednosť a pokoru?

A priznajú aj svoje chyby, zlyhania a podiel viny na spoločenskom marazme a anómií?

Hojeniu našej rozvrátenej spoločnosti by veľmi pomohlo jedno aj druhé, ale nedokážem v sebe nájsť ani jediný dôvod uveriť, že by toho boli schopní.

Komentáre

 1. ďakujem Vám, že nevzdávate boj o základné etické dianie v našej krajine. Novinárska etika u nás neexistuje. Všetky dôležité hodnoty spoločnosti sa strácajú a prehlušuje ich pokrytectvo, zloba, arogancia a potláčanie a šikana inteligencie a múdrosti. Myslím, že vláda akejsi povrchnej skupiny národa nám nastavuje zrkadlo a naháňa až strach z malosti. Prvýkrát za život mám strach o socializáciu svojho dieťaťa, ktoré v tomto životnom období hľadá svoje smerovanie a istotu. Čo by sme mohli urobiť,aby sme pomohli mladej generácii orientovať sa v hodnotách ? Ako im poskytovať reálnu skutočnosť, keď média sú zavalené klamstvom , politikou a psychologickou manipuláciou? Jediné riešenie je vypnúť televíziu a nečítať noviny. Hľadať si vlastné zdroje, ako je napríklad tento Váš kanál a žiť bohužiaľ svoj svet,pretože s toxickými manipulátormi sa žiť nedá

 2. Skvelé pán doktor. Trafili ste klinček po hlavičke ako aj vždy predtým. Pozdravujem, podporujem a oceňujem Vaše skvelé postrehy, nebojácnosť a vytrvalosť. Štefan

 3. Lepšie by som sa nevyjadril ani ja. Súhlasím do bodky. Médiá majú obrovský podiel na marazme v našej spoločnosti. Preto nesledujem médiá, ktoré sú podpísané pod tým pamfletom. Na šťastie je dosť možností, ako získať relevantné informácie.

 4. Dobrý deň,
  presne ako uvádzate pán doktor.
  Áno média spôsobili všetko to zlo a teraz by chceli odpustenie! A čo je hrozné pokračujú v tom. K.

  Veľmi pekne vám ďakujem, vaše relácie nás držali pri rozume.

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nie je povinná a nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridajte sa!

Prihláste sa už dnes k odoberaniu nášho newslettra. Z nových odberateľov, každý mesiac žrebujeme troch, ktorým venujeme knihu Sendviče na zdravie.

Staňte sa predplatiteľom AKV a získajte prístup k prémiovým videám a archívu.

Pridajte sa!

Prihláste sa už dnes k odoberaniu nášho newslettra. Z nových odberateľov, každý mesiac žrebujeme troch, ktorým venujeme knihu Sendviče na zdravie.

Staňte sa predplatiteľom AKV a získajte prístup k prémiovým videám a archívu.