Jesenný splín a čo s ním?

Asi to mnohí poznáte: leto ubehne ako voda a v tom najlepšom si človek uvedomí, že je koniec. Koniec tepla, svetla, dovoleniek, oddychu a zábavy. Začne sa ochladzovať, rána sú tmavé a niektorých z nás navštívi smútok a rozlada. Nezúfajte, dá sa s tým bojovať ! Poďme to spolu skúsiť:

1. Fyzická aktivita

Je známe, že fyzická aktivita je jedno z najsilnejších antidepresív. Zaraďte do svojho každodenného programu nejaký druh fyzickej aktivity, ideálne taký, ktorý vám prinesie radosť, najlepšie s nejakou ďalšou spriaznenou dušou J Alebo sa vyberte na aspoň polhodinovú prechádzku rýchlou chôdzou, počas ktorej si navyše môžete upratať myšlienky a nadobudnúť na mnohé veci iný pohľad.

2. Spoločnosť

Každý sme iný, niekto potrebuje kontakt s ľuďmi, stretávať sa s priateľmi, druhý dokáže relaxovať aj sám. Stretnite sa s niekym príjemným, koho ste už dlho nevideli a potešte sa z jeho spoločnosti. Pozrite si v kine film alebo v divadle predstavenie, ktoré ste už dávno chceli vidieť, len ste si na to v lete nenašli čas. Alebo jednoducho: kúpte si dobrú knihu a vychutnajte si ju pri šálke voňavého čaju.

3. Spánok

Je známe, že chronický nedostatok spánku môže spôsobovať mnohé poruchy: podráždenosť, zmeny nálady, poruchy pamäte, oslabenie koncentrácie dokonca aj zvýšenie krvného tlaku a zvýšenú pohotovosť k poruchám srdcového rytmu. Čo ale nás zdravých najviac trápi je prejedanie. Takže sa radšej poriadne vyspite, lebo na jeseň a v zime sa priberá nielen z nedostatku fyzickej aktivity ale aj zo zvýšeného prejedania v dôsledku nedostatku spánku.

4. Svetlo

Tí najutrápenejší, ktorí jesenný smútok u seba pozorujú už roky, si môžu zakúpiť plnospektrálny simulátor slnečného svetla. Klinické štúdie hovoria, že sa tak nielen zlepší nálada, obmedzí prejedanie, ale zlepší sa aj kvalita spánku.

5. Pitný režim

V lete nás informácie o dôležitosti pravidelného pitného režimu bombardujú zo všetkých strán. Lenže ono je to dôležité po celý rok. Nedostatok tekutín totiž môže zásadným spôsobom prispievať k únave a pocitu nedostatku energie. A teraz pravdu, koľko ste dnes vypili?

6. Potraviny na dobrú náladu

Potraviny vhodné pre správne fungovanie mediátorov v mozgu a teda aj vytvárajúce dobré predpoklady pre dobrú náladu by mali byť bohaté na vitamíny B, E a C, horčík, esenciálne mastné kyseliny, tryptofán, lecitín, fosfatidylserín alebo inozitol. Najbohatšie bezpečné zdroje týchto látok sú potraviny z obilnín v celozrnnej podobe (celozrnný chlieb a pečivo, celozrnné cestoviny, ovsené vločky, naturálna ryža), strukoviny a zelenina všetkých farieb. Zo živočíšnych potravín sú to probiotické mliečne výrobky, kvalitné tvrdé syry a tučné morské ryby.

Na podporu dobrej nálady a výkonnosti si určite denne dajte aspoň toto minimum:

  • 5 lyžíc ovsených vločiek
  • 2 čaj lyžičky pomletých ľanových semienok  
  • hrsť orechov (rôzne druhy)
  • pol šálky tofu alebo šálku varených strukovín
  • pol šálky naturálnej ryže alebo šálka celozrnných cestovín
  • zelenina alebo ovocie z každej farby (napr. 2 dcl mrkovej šťavy, hrsť rukoly, 1 banán, 1 jablko, miska červeného hrozna )
  • kúsok horkej čokolády

7. Výživové doplnky

Výživové doplnky ako základná liečba či už jesennej únavy, smútku alebo nespavosti nestačia. Základným predpokladom úspechu sú režimové opatrenia a správne vyvážená pestrá strava. V doplnkovej liečbe ich však využiť môžeme, preto na podporu koncentrácie a pamäte vo výživových doplnkoch hľadajte: esenciálne mastné kyseliny (najmä omega-3), fosfatidylserín, koenzým Q 10, ženšen alebo gingko.

Ak máte problémy so spánkom, predtým ako si dáte prvú tabletku (skoro všetky hypnotiká viazané na predpis sú návykové), vyskúšajte najprv fytoterapiu. Na trhu je niekoľko výživových doplnkov pre “nespavcov“ s výťažkami z valeriany, chmeľu, mučenky, medovky, levandule alebo hlohu. Alebo štandardne melatonín.

8. Navštívte naše jesenné prednáškové turné. 🙂

MUDr. Igor Bukovský, Ph.D.

Ambulanncia klinickej výživy

www.akv-tv.com

Plnené pečené zemiaky

Ingrediencie  Postup  Zemiaky aj so šupkou dôkladne očistíme kefkou pod tečúcou vodou a vysušíme vyschnutou papierovou utierkou dosucha. Popicháme vidličkou, aby sa pri pečení mohla

Ananásová tofu panvička

Rozpis na 2 porcie Postup  Tofu rozkrojíme na tri rovnaké plátky ako tortový korpus. Tie prekrojíme uhlopriečne a vznikne šesť tofu trojuholníkov. V panvici zohrejeme

Zemiakový low FODMAP šalát

Rozpis na 4 (prílohové) porcie  Postup  Všetky suroviny vložíme do väčšej misy a dobre zmiešame so žltou omega majonézou.  Čas prípravy: 30 minút

Grilované tofu špízy

Rozpis na 2 porcie  Postup  Tofu, baklažán, papriku, cherry paradajky, fenikel a cuketu striedavo napichujeme na špajdle. Pokvapkáme cesnakovým olejom, mierne osolíme a okoreníme. Grilujeme

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nie je povinná a nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridajte sa!

Prihláste sa už dnes k odoberaniu nášho newslettra. Z nových odberateľov, každý mesiac žrebujeme troch, ktorým venujeme knihu Sendviče na zdravie.

Staňte sa predplatiteľom AKV a získajte prístup k prémiovým videám a archívu.