Váš kvások je úúúúplne iný ako susedov! Prečo? Dokáže kvások odstrániť z chleba lepok? A má zmysel kváskovať? Budú to tri časti. Pôvodné video sme rozdelili, aby sme vás netýrali hodinovým prívalom informácií – to by zvládol asi málokto. Pôjde to pomerne rýchlo za sebou, v takom kváskom tempe – ob deň, aby sa dalo stihnúť pomedzi to napiecť nejaký chlieb J Nenechajte si ujsť ani jeden diel tejto minisérie!
Už pár rokov nás zdroje z rôznych strán presviedčajú, že kváskový chlieb stojí vysoko nad bežným chlebom, ktorý sa pripravuje pomocou droždia. Niektorí ľudia už cítia aj vinu za to, ak si niekde niekedy náhodou dajú kvasnicový (= droždie) chlieb alebo pečivo.
Vznikla nám tu nová (chlebová) bublina, v ktorej je kvások postavený na vysoký piedestál a každý, kto nekváskuje alebo aspoň nekupuje kváskový chlieb/pečivo, je mimo hru, neznalec, bumbaj, trpáň, bambuch, teľpis, ľoľo, tupáň, zadubenec!
Dr. Igor Bukovský sa podrobne pozrel na tvrdenia o kvásku a kváskovom chlebe/pečive, preštudoval dostupné fakty a výskumy a premiešal to so zaujímavými informáciami – a teraz z toho pecňa nakrájame 3 kusy.
V tejto časti sa dozviete napríklad to, aký je vlastne rozdiel medzi 1) kvasnicovým (= drožďovým, kysnutým) a 2) kváskovým chlebom/pečivom. A tiež, čo sa deje v kvásku, z čoho vzniká a prečo sú diery v chlebe výsledkom poprdkávania mikróbov.
Nájdete tu zaujímavosti zo sveta kváskovania, kváskovej mikrobioty (áno, aj kvások má svoju mikrobiotu), dozviete sa, kde je jediná knižnica kváskov na svete a čím a ako často treba kŕmiť tieto špeciálne archívne kvásky. A to je len začiatok..