Príliš veľa bielkovín s veľkým podielom leucínu podporujú zápalovú aktivitu bielych krviniek, ktoré poškodzujú cievy a štartujú a/alebo podporujú aterosklerózu.
Novoobjavené genetické varianty predstavujú problém pre našu snahu využiť poznatky o vrodených genetických predispozíciách a odlišnostiach. Skutočná tzv. personalizovaná medicína je pri našich súčasných poznatkoch a možnostiach ešte dosť ďaleko.
Zdrojové informácie:
Komentáre
Asi je zapotřebí uvědomit si, že nevyvážená strava z pohledu makroživin vždy vede k výkyvu homeostáze. Z pohledu bílkovin je nutné brát v potaz fakt, že dietetické bílkoviny (přijmuté ve stravě) se nejprve rozpadnou přes peptidy na aminokyseliny (proteolýza) a ty se pak skládají (proteosyntéza) do potřebných bílkovin (svalové = aktin/myosin a rovněž velké množství hormonů). Jak aktin/myosin, tak např. inzulin, glukagon, oxytocin atd., potřebují pro svou syntezi konkrétní poměr jednotlivých aminokyselin (esenciálních, tj. nutných přijmout stravou a neesenciálních, které si lidské tělo vytvoří samo). Problém obvykle nastává u esenciálních aminokyselin, kdy je “úzkým hrdlem” přebytek nebo nadbytek konkrétní aminokyseliny. Pokud máte výrazný přebytek např. leucinu (příklad z Igorova videa) a tělo jej nemá v určitém poměru k dalším aminokyselinám možnost využít pro tvorbu svalových bílkovin (a pro to je nutné se hýbat, aby došlo k narušení svalových snopků a tělo mělo co “opravovat”…) nebo hormonů, dojde k tzv. de-aminaci, tj. odtržení NH2 od konkrétní aminokyseliny. To vede k výrazné zátěži ledvin, která se musí s močovinou (NH2) vypořádat. Hodně se diskutuje “kompletní” protein (obsahující všechny esenciální aminokyseliny). Je zapotřebí zmínit, že této definici odpovídá živočišný protein (maso, vejce, sýry, atd.), ale ne z pohledu využitelnosti pro proteosyntézu. Pokud pomineme uměle namíchané aminokyseliny v optimálním poměru, pak je ideálním postupem nakombinovat rostlinné i živočišné zdroje bílkovin (za mne 80:20) a zbytek nechat na Vašem těle 😉 A nepřehánět to v obou směrech – málo dietetických zdrojů bílkovin = mj. svalová distrofie, mnoho bílkovin = mj. zátěž ledvin. Po celém světě získává stále velký vliv “paleo” směr, který se ale “zvrtl” na slanina 100+1 a přitom “otec” celého hnutí, Loren Cordain, si teď stěžuje, že jeho idea 80% neškrobové zeleniny + 20% kvalitního živočišného zdroje (z ověřených zdrojů – vejce, sýry, máslo, vnitřnosti a maso – poslední dvě položky připravené tou nejšetrnější možnou metodou). Takže co se bílkovin týče – raději méně (v závislosti na Vaší fyzické aktivitě), z kvalitních zdrojů a v co nejvyšší pestrosti 😉
Iní odborníci nad výskumom, ktorý vraj dokazuje, že veľa bielkovín (s leucínom) spôsobuje aterosklerózu, prevracajú oči, napr. tu:
https://www.youtube.com/watch?v=5W0lHdidg1Q
Prvého experimentu sa zúčastnilo 14 osôb (s nadváhou). Po nočnom pôste konzumovali tekuté “jedlo” zložené z v rôznom pomere zmiešaných produktov Boost Plus (glukózový sirup, cukor, rastlinné oleje, proteínové koncentráty a izoláty), Unjury (srvátkový proteín), odtučnené sušené mlieko, Sol Carb (maltodextrín), repkový olej.
Druhého experimentu sa zúčastnilo 9 osôb (s nadváhou). Po nočnom pôste konzumovali pomixované (homogenizované) zemiaky, strukoviny, slaninu atď. v rôznom pomere s proteínovými izolátmi z vajec, srvátky, mäsa atď.
Následne (po 1 a 3 hodinách) pri oboch experimentoch výskumníci namerali v prípade vyššieho obsahu bielkovín v “jedle” aj zvýšenú hladinu enzýmu mTOR (nevyhnutného napr. pre rast svalov).
Nenamerali, a ani nemohli namerať, vznik aterosklerózy, keďže to by mohlo trvať aj desaťročia (ak by sa vôbec mala vyvinúť). Namiesto toho sa odkázali na štúdiu na myšiach geneticky modifikovaných tak, aby boli náchylné na vznik aterosklerózy, kde preukázali, že v ich prípade zvýšená hladina mTOR spôsobuje aterosklerózu.
A teraz, prosím, nech zdvihne ruku ten, kto si myslí, že hlavným problémom experimentálneho “jedla” bol vysoký obsah esenciálnej aminokyseliny leucín. Druhú ruku môže zdvihnúť ten, kto považuje “prilepený” výsledok experimentov na geneticky upravených myšiach za presvedčivý argument na úpravu stravy všeobecnej populácie ľudí.
Zdravím, pán doktor,
čo teda hovoríte na diétu Jordana Petersona, ktorý kvôli alergickým reakciám na iné potraviny bol donútený začať jesť iba mäso a potom alergické prejavy vymysli? A myslím, že jeho dcéra je na tom podobne.
Carnivore dieta přináší výsledky
Lidé, absolvující tuto dietu, popisují následující zkušenosti:
hubnutí
lepší kondice
snížení krevního tlaku
mizející bolesti kloubů
mizení psychických neduhů (deprese, úzkost…)
a mizející některé další choroby (cukrovka)
To vypadá skvěle, že? Jenomže to není nic překvapujícího. Připomenu zde to, co popisuji v mé knize Krutá hra o tvé zdraví:
Rychlé cukry (tedy ty s vysokým glykemickým indexem) způsobují, že nám lítá inzulín jako na horské dráze nahoru a dolů. Inzulín spouští tvorbu tuků a zabraňuje jejich rozpadu. Proto lidé nemohou při jejich konzumaci zhubnout.
Při vysoké hladině cukrů vzniká tzv. glukotoxicita, to znamená, že se glukóza začne vázat na bílkovinu. To způsobuje záněty doprovázené tvorbou velkého množství volných radikálů, které dále poškozují buňky. Obezita, záněty a volné radikály způsobují většinu civilizačních chorob. Dnes je cukr přidáván téměř do každého průmyslově vyrobeného jídla a způsobuje „přehození výhybky“ ukládání cukrů, takže lidé zákonitě ztloustnou.
Když přejdeme na carnivore dietu a přestaneme jíst cukry, dojde k několika věcem:
Zastaví se extrémní produkce tuků z přeměny cukrů, kterých jíme enormní množství = přestaneme tloustnout.
Zmizí záněty způsobené vysokými hladinami cukru.
Sníží se produkce inzulínu, takže se zastaví blokace rozpadu tuků.
Bílkoviny iniciují produkci glukagonu – hormonu, který spouští spalování tuků (a který byl dosud blokován inzulínem). To znamená, že začneme hubnout.
Velký objem tuků při obezitě způsobuje lipotoxicitu (tuk se chová toxicky). Tato lipotoxicita zmizí.
Z těchto důvodů se lidem uleví, začnou hubnout a zmizí některé zdravotní problémy (způsobované gluko- a lipotoxicitou). Obezita je spojena s celou řadou chorob, a proto s obezitou zmizí i tyto choroby.
Z krátkodobého hlediska tedy lidem dieta může pomoci.
Dlouhodobé důsledky carnivore diety
Přestože tato dieta přináší krátkodobě prospěšné výsledky, konzumace pouze živočišné potravy přináší důsledky. Jaké?
Nedostatek vlákniny. Maso vlákninu neobsahuje, takže se těmto lidem dostatečně nehýbají střeva. Výsledkem je zahnívání, což v některých případech končí rakovinou tlustého střeva.
Živočišné bílkoviny podporují tvorbu hormonu IGF-1, který urychluje stárnutí. 1,2)
Naše tělo spotřebuje jen určité malé množství bílkovin. Přebytečné bílkoviny likviduje tak, že je rozloží na cukr (glukózu) a odpadní látky. Tyto odpadní látky vytváří mnoho kyselin. Odbouráváním dusíku vzniká močovina, trávením purinů vzniká kyselina močová, štěpením nukleových kyselin buněčného jádra vzniká kyselina fosforečná atd. Důsledkem je osteoporóza. Eskymáci, kteří konzumují 250–400 g bílkovin denně (z masa), mají největší výskyt osteoporózy na světě, přestože mají největší příjem vápníku na světě (2 000 mg – z rybích kostí). 3) Není tedy pravda, že živočišná strava nám zajistí pevné kosti.
Další nemoci jako dna, artróza, ostruhy apod. jsou další důsledky překyselení. A nejhorším důsledkem překyselení je vznik zhoubného bujení, tedy rakovina.
Zákon biologické akumulace. Každé tělo má určitou schopnost zbavovat se toxinů. Toxiny, které nedokáže vyloučit, se v těle usazují. Čím větší je přísun toxinů, tím rychleji stoupá jejich koncentrace. Rostliny obsahují nejméně toxinů. Maso býložravců má cca 15x vyšší koncentraci toxinů, protože se v nich akumulují toxiny z rostlin. Vepřové maso má cca 66x vyšší obsah toxinů, protože prase je všežravec a koprofág (požírá výkaly), atd. Nejvíce toxinů obsahují živočišné tuky.
Toxiny se odbourávají pomocí vitaminů, minerálů, enzymů a fytonutrientů. Kdo jí pouze maso, nemá čím tyto toxiny neutralizovat a jak odbourávat.
Žádné enzymy. Veškeré tepelně upravené potraviny neobsahují žádné enzymy. Enzymy umožňují fungování buněk, opravují vše poškozené v těle a prodlužují život. Nedostatek enzymů zkracuje život a vyčerpává tělo, protože je musí samo vyrábět. Abychom získali enzymy z masa, museli bychom ho jíst syrové. To však již není možné vzhledem k rizikům infekcí, které dnes hrozí.
Žádné fytonutrienty. Fytonutrienty dávají ovocným plodům chuť, vůni a bravu a také je chrání před škodlivými vlivy prostředí. Pokud takovou rostlinu sníme, ochranné účinky těchto chemikálií přecházejí na nás. Živočišné potraviny nám žádnou ochranu nedají.
Nedostatek vitaminů. Výhradně živočišná strava nám nedá dostatek vitaminů, které naše tělo potřebuje ke správnému fungování, protože tepelnou úpravou se řada vitaminů zničí. Člověk, šimpanz a morče jsou jediní živočichové na světě, kteří neprodukují v játrech vitamin C. Kdo konzumuje pouze tepelně upravenou živočišnou stravu, nemá téměř žádný přísun vitaminu C.
Deficit vitaminů se nemusí projevit hned. Avšak problémy po delší době rozhodně přijdou.
Nedostatek antioxidantů. Vitaminy, minerály a fytonutrienty působí proti volným radikálům. Kyseliny z masa a toxiny způsobují záněty, a to vše generuje obrovské množství volných radikálů. Kdo nejí žádné rostliny, nemá čím volné radikály zhášet. Volné radikály způsobují oxidaci LDL cholesterolu, a tím jeho usazování v cévách. A na cévní choroby umírá každý druhý člověk.
Živočišný tuk paralyzuje náš imunitní systém. 4)
Lékař Joel Fuhrman uvádí, že vysoko-proteinová dieta způsobuje řadu zdravotních problémů v oblasti srdce a ledvin (srdeční arytmie, infarkt, poškození ledvin, jizvy, kameny), což dokládá řadou zkušeností s jeho pacienty. 5)
Zdroj: https://www.lepsizivot.shop/blog-zdravi/carnivore-dieta-1–cast/
“Kdo konzumuje pouze tepelně upravenou živočišnou stravu, nemá téměř žádný přísun vitaminu C. Deficit vitaminů se nemusí projevit hned. Avšak problémy po delší době rozhodně přijdou.”
Aha, tak preto ľudia na carnivore dieté hromadne umierajú na skorbut…
Takí ľudia musia veľi pravdepodobne užívať vitamín C v tabletkách, či najlepším zdrojom Céčka je nebodaj steak, či sviečková?