Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Prehrať video

Budúci Otec: staraj sa o svoje črevo!

Stav črevnej mikrobioty otca môže ovplyvniť zdravie a život dieťaťa. Dokazuje to experiment na myškách: Narušená črevná mikrobiota u myších samcov zvyšuje riziko nízkej pôrodnej hmotnosti, spomaleného rastu a predčasného úmrtia ich potomkov.

Doterajší výskum sa zameriaval prevažne na prepojenie medzi mikrobiotou matiek a ich potomkov, pričom vplyv mikrobioty otcov zostával málo preskúmaný. Jamie Hackett z Európskeho laboratória molekulárnej biológie v Ríme a jeho kolegovia sa rozhodli túto medzeru vyplniť. Spravili experiment, v ktorom podali 28 samcom myší antibiotiká, čo znížilo početnosť mikróbov v črevách týchto zvierat desaťnásobne a zmenilo rovnováhu ich mikrobiálnych druhov. Tieto myši, spolu s ďalšími 12 samcami, ktoré prestali užívať antibiotiká dva mesiace pred pokusom, a 26 kontrolnými myšami bez antibiotickej liečby, sa následne párili so samicami. Spolu tieto skupiny mali viac ako 400 potomkov.

Mláďatá myší s narušenou mikrobiotou čriev svojich otcov vykazovali rôzne zdravotné problémy. Napríklad mali výrazne nižšiu pôrodnú hmotnosť a mali 2,5-krát vyššiu pravdepodobnosť vážneho spomalenia rastu vo veku 2 týždňov. Približne 17 percent týchto mláďat zomrelo do troch mesiacov, zatiaľ čo iba 5 percent mláďat z kontrolnej skupiny postihol rovnaký osud. Tieto problémy neboli prítomné u potomkov samcov, ktorí antibiotiká neužívali.

Tento výskum teda naznačuje, že zdravotný stav črevnej mikrobioty otcov môže mať vážne dôsledky pre zdravie ich potomkov. To je nový poznatok v oblasti vplyvu rodičovských faktorov na vývoj a zdravie potomkov. Zdrojová informácia: https://www.newscientist.com/article/2429169-fathers-gut-microbiome-may-affect-infant-health/

Komentáre

  1. Dobry den , rad by som sa opytal, na vase odporucanie na vysetrenie crevneho mikrobiomu. v sucasnosti ponuka taketo vysetrenie viacero firiem, viete odporucit nejaku? medirex, iprobio, symptomedica,nutriclinic.. aj ceny su rozne preto by som rad pocul vas nazor na taketo vysetrenie pripadne aj odporucanie referenciu na firmu ktora to poskytuje dakujem

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nie je povinná a nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridajte sa!

Prihláste sa už dnes k odoberaniu nášho newslettra. Z nových odberateľov, každý mesiac žrebujeme troch, ktorým venujeme knihu Sendviče na zdravie.

Staňte sa predplatiteľom AKV a získajte prístup k prémiovým videám a archívu.

Pridajte sa!

Prihláste sa už dnes k odoberaniu nášho newslettra. Z nových odberateľov, každý mesiac žrebujeme troch, ktorým venujeme knihu Sendviče na zdravie.

Staňte sa predplatiteľom AKV a získajte prístup k prémiovým videám a archívu.