Roky a roky nám mnohí onkologickí pacienti hovoria, že ak sa opýtajú svojho onkológa, ako sa majú stravovať, dostanú odpoveď, že je to jedno, dokonca občas počujú aj dôvetok, že „Čo by ste sa obmedzovali!“
Dr. Igor Bukovský v tomto videu argumentuje s takýmto tvrdením a názorom a vyzýva lekárov, aby už nikdy nepovedali onkologickému pacientovi, že je jedno, čo bude jesť.
Výživa pacienta s onkologickým ochorením hrá významnú úlohu ako súčasť liečby – ovplyvňuje gény, imunitu a črevnú mikrobiotu a to má, zdá sa, veľmi dôležitý vplyv aj na efekt použitej liečby.
AKV neodporúča užívať rôzne pochybné a „zázračné“ doplnky výživy a nikdy neodporúčame odmietať liečbu navrhnutú lekárom-špecialistom. Rozhodne však varujeme pred podceňovaním vplyvu výživy na zdravie onkologického pacienta. Najmä, ak samotný pacient chce aktívne spolupracovať na svojej liečbe.
Tvrdenie, že „Nezáleží na tom, čo budete pri onokologickej liečbe jesť.“, je v rozpore so súčasným poznaním a je v príkrom rozpore so záujmami pacienta.
Samozrejme, že sa stotožňujeme s názorom, že každý onkologický pacient je v skutočnosti svojou vlastnou diagnostickou kategóriou = každý človek je špecifický. Nesúhlasíme však s názorom, že nevieme, čo máme onkologickým pacientom poradiť ako vhodný stravovací model a preto AKV bezplatne ponúka onkologickým pacientom na podporu liečby tieto materiály:
AKV odporúčania pre základné opatrenia na úpravu stravy pri podpore onkologickej liečbe: https://encyklopedia.akv.sk/wp-content/uploads/2017/03/Vyziva-a-rakovina.pdf
Vzorový jedálny lístok pre onkologického pacienta: https://encyklopedia.akv.sk/wp-content/uploads/2017/03/Onko-vzorovy-jedalny-listok.pdf
Ako zvládnuť nežiaduce účinky chemo- a rádioterapie: https://encyklopedia.akv.sk/wp-content/uploads/2017/03/Chemoterapia_Uprava-stravy.pdf
Ako sa chrániť pred rakovinou pomocou stravy (American Cancer Society): https://encyklopedia.akv.sk/wp-content/uploads/2019/06/Odporucania_ACS.pdf