Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Prehrať video

Poradňa AKV: Vaše otázky – a posielajte ďalšie

Získajte prístup k prémiovému obsahu a archívu a stante sa členom klubu prémiových predplatiteľov.

MUDr. Igor Bukovský, PhD. odpovedá na Vaše otázky – a môžete posielať ďalšie 🙂

Vaše otázky:

  • Neplatí to čo platí u smoothie aj na krémové mixované polievky? Napríklad brokolicovú, hrachovú či hokaidovú? Ľubica
  • Dobrý deň, prosím Vás, ako mám používať Oregánový olej na pokožke? (napr. pri rôznych plesniach).
    Ďakujem, Ján
  • Ano zajímá, ráda bych se zeptala na téma klystyrou nebo-li vodní sprchy. Zda jsou dobré nebo ne. Pokud ne, pročpak. Děkuji A. 
  • Dobrý deň pán doktor. Ako človek s Crohnovou chorobou užívam trikrát denne liek Imuran. Zároveň na základe informácií z Vašich kníh a videí užívam každý deň 1000 i. U. vitamínu D. Ako píšete a hovoríte, vitamín D treba užívať najlepšie ráno a nie nalačno. Rovnako Imuran sa má užívať s jedlom. Môžem obidve tabletky užívať v rovnakom čase pri raňajkách alebo je nutný nejaký časový odstup? Ešte sa spýtam, či lieky na vysoký krvný tlak tiež neodporúčate užívať na lačno. Ďakujem za odpoveď a všetky ostatné informácie, ktoré mi pomáhajú s diagnózou! Martin P.
  • Dobrý deň pán doktor. Môžem si urobiť oregánoý olej zo sušeného oregána, ktoré si kúpim v potravinách v sáčku. Prosím ako používať oregano pri bolesti močových ciest. Ďakujem, Božena
  • Ja som si myslel, že Selén je prospešný pre prostatu ? Ako škodia vyššie dávky prostate ? Ide o jej zväčšenie ? Albert
  • Ja by som chcela vediet, co hovorite na parazitne kury? je to dobre, ci nie? ak ano, ako casto? Dakujem. Gabika
  • pan doktor, vo videu spominate zonulin, ako latku zodpovednu za mechanizmus rozpustania spojov medzi bunkami. Je zname, ktore potraviny, bakterie alebo procesy podporuju pritomnost alebo vznik zonulinu v traviacom trakte? Anonym
  • Dobry den pan Dr. Bukovsky, mna by zaujimal Vas nazor na soju a jej konzumaciu ludmi trpiacimi ochorenim stitnej zlazy. Vyhybat sa jej ci nie? Dakujem,
    Monika L.

Komentáre

  1. Pozdravujem, chcel by som sa opýtať, začína sa mi objavovať šumenie až pískanie v hlave ktoré vnímam hlavne ked idem spat a je ticho. Vnímam to výraznejše aj po malej davke alkoholu a vpodstate aj po konzumácii s cestovinami z bielej muky(halušky, tľapksnce) môže mať aj takato kombinácia práve vpliv na “hučanie” v hlave? Snažím sa častejšie vyhýbať bielej múke ale v poslednej dobe som neodolal😊. Ďakujem

    1. Já to mívám jako důsledek dietní chyby (žlučník, slinivka). Alkohol už takřka nepijí, po něm to bývá nejhorší.

    2. Ja už tiež mám pískanie v ušiach a myslím, že u mňa je to dôsledok spánkového dificitu. Spávam málo a neviem si zatiaľ zariadiť deň a svoje povinnosti tak, aby som to napravila. Všeobecný lekár mi na to dal liek na podporu činnosti mozgu, z čoho som usúdila, že to pískanie je dôsledok môjho nespania. Keď spím trochu viac, pískanie sa stratí. 🙂 Liek už neberiem, lebo viem, že sa to dá upraviť inak ako chémiou.

  2. Dobry den pan Doktor,
    mam tych otazok viac, tu je jedna starsieho data:
    chcel by som Vas poprosit o Vas nazor:
    ide o Esencialne mastne kyseliny
    alfa-linolenova
    ikozapentaneova
    dokozahexaenova kyseliny
    Z viacerych zdrojov som sa docital ze ALA, EPA aj DHA su vsetky esencialne a EPA a DHA zdrojom
    su len zivocine produkty (mastne morske ryby, trescia pecen,…) a ze ALA ktora sa vyskytuje v rastlinnych zdrojoch nemoze byt ich nahradou. Teda EPA aj DHA su podla tohto nazoru esencialne
    V jednej z vasich kniziek je ale nazor, ze z ALA vznika v ludskom tele EPA a DHA kyselina, z coho vyplyva ze rastlinne zdroje by mali byt dostatocne v pripade esencialnych mastnych kyselin a nie su nevyhnutne zivocisne zdroje kedze telo by malo byt v pripade EPA a DHA sebestacne (za podmienky spravneho pomeru omega-6 a omega-3, 4:1)
    Prosim vas co je v tomto pripade spravne
    Dakujem vopred za Vasu odpoved
    Jozef

  3. Dobrý večer,chcela by som vás poprosiť o radu ako si môžem pozrieť prémiový obsah.Som vašou členkou a keď si kliknem na prémiový obsah stále sa mi zobrazí len základná časť.vopred ďakujem Teplická Regina.

    1. Dobry den,
      Vaz. pani Teplicka: prosim, prihlaste sa menom a heslom. Videa sledujte na akv-tv.com
      Ak by problem pretrval aj po prihlaseni, kontaktujte ma, prosim mailom alebo na cisle: 0915/319 317
      Drzim palce!

  4. Zdravim p. doktor, visiel mi poz.dychovy test na IMO , z krvi intolerancia na laktozu a mierne na histamin (obe povazujem len za oslabene tenke crevo a po prelieceni IMO sa to dufam upravi) . Som prelieceny jednou kurou Normix a Entizol a problemy pretrvavaju a moja otazka by bola , viete mi prosim vas poradit nejaku prirodnu liecbu + doplnky vyzivy na liecbu tych archeai ci archetonov , ktore v ten. creve mi robia komplikacie , sposobuju ohromny diskomfort a nemaju tam co robit, ci je liecba podobna ako pri SIBE a bakteriach , ktore su tiez v tom ten. creve a liecbu popisujete vo svojich knihach a videach, za odpoved velmi pekne dakujem Jozef

  5. Dobrý deň,

    neviem ako mám poslať otázku. Do e-mailu mi prišla notifikácia, že môžeme zadávať otázky, klikol som na link “Poslať otázku”, ale poslanie sa nepodarilo, pretože mi to vypisuje “invalid form”. neviem v čom je problém a ako ostatní predplatitelia tohto kanála posielajú svoje otázky ?

    1. Dobry den,
      Vaz. pan Marián: ospravedlnujeme sa Vam, na odstraneni chyby sa uz pracuje. Prosim, otazku/y nam poslite na adresu: akv@akv.sk
      S pozdravom a zelanim pekneho dna za AKV

  6. Dobrý deň, celá moja rodina z matkinej strany má problémy s konzumáciou mlieka. Syna toho času vyšetrovali, nešlo o alergiu na laktózu. Zvláštne je, že môžeme rozumnej miere bežne konzumovať maslo, smotanu a tvrdé syry, no v čom je cmár už nie. Môže to súvisieť s kazeínom?
    Zaujal ma článok: β-kazeín významne ovplyvňuje zdravotný stav konzumentov. Z genetického hľadiska rozlišujeme dve alely génu pre β-kazeín. Ide o alelu A1 a A2. Pôvodnou alelou je A2, v priebehu domestikácie došlo k mutácii a vzniku alely A1. Táto sa podstatne rozšírila v populáciách plemien v západnej Európe. Biochemický rozdiel medzi alelami je veľmi malý. Rozdiel spočíva v zámene aminokyseliny histidín za prolín na 67. mieste polypeptidového reťazca. Táto malá zmena má však veľký dopad na konzumenta. Ľudia alergickí na kravské mlieko majú problém práve s A1 variantom β-kazeínu. Táto alela má taktiež vzťah k vyššiemu výskytu kardiovaskulárnych ochorení a vyššej hladine cholesterolu v krvi. Preto je pre konzumáciu vhodnejšie tzv. A2 mlieko.
    Ďakujem, Mária15

  7. Dobrý deň, už dvakrát som mal objednané od vás pomôcky proti bolesti kĺbov na nohách bez chrupavky a nič som nedostal. Mám 77 a nemám žiadnu pomoc.

    1. Dobry den,
      Vaz. pan Rusó: prosime Vas budte mimoriadne opatrny a texty citajte s porozumenim. Zrejme ste uverili reklame/reklamam, ktore opakovane zneuzivaju meno pana Dr. Bukovskeho.
      S pozdravom,

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nie je povinná a nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridajte sa!

Prihláste sa už dnes k odoberaniu nášho newslettra. Z nových odberateľov, každý mesiac žrebujeme troch, ktorým venujeme knihu Sendviče na zdravie.

Staňte sa predplatiteľom AKV a získajte prístup k prémiovým videám a archívu.

Pridajte sa!

Prihláste sa už dnes k odoberaniu nášho newslettra. Z nových odberateľov, každý mesiac žrebujeme troch, ktorým venujeme knihu Sendviče na zdravie.

Staňte sa predplatiteľom AKV a získajte prístup k prémiovým videám a archívu.