Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Prehrať video

Prechodné hladovanie: Môže meniť až 70 % našich génov!

Získajte prístup k prémiovému obsahu a archívu a stante sa členom klubu prémiových predplatiteľov.

Nedajte sa oklamať predavačmi „bunkovej“ a „genetickej“ a „gény opravujúcej“ a „epigenetickej“ a „membránovej“ medicíny/liečby – je ich plná chodba!

Prechodné, nie „prerušované“, hladovanie je však čoraz zaujímavejšia téma. Vzhľadom na to, čo vieme o tráviacom systéme a jeho fyziológií, ktorú som podrobne vysvetlil v knihe „Črevo“, to nie je nič prekvapujúce.

Prechodné hladovanie má skutočne impozantný vplyv aj na gény = epigenetika.

Najnovšie poznatky z výskumu na myškách hovoria, že prechodné hladovanie ovplyvňuje až 70 % génov v 22 testovaných orgánoch a oblastiach orgánov. To je absolútne pozoruhodné!

Zdrojové informácie:

Komentáre

 1. Zdravíčko pán doktor. Ďakujem za ďalšie prospešné informácie.
  Rád by som sa opýtal, bolo by možné prechodné hladovanie aplikovať i u detí?

  Máme chlapca (11), bohužiaľ s LMR / disfázia a je veľmi zložité manažovať jeho jedálniček. Časové obmedzenie by som videl ako alternatívu, že by sa nám mohlo podariť zhodiť nejaké kilá. Samozrejme, režim v škole s desiatou nezrušíme. ☺️

  Mohlo by sa aplikovať aspoň 10/14 a trebárs 4x jedlo?

  Za prípadnú odpoveď vopred pekne ďakujem.

  S pozdravom,

  Žiško Peter

 2. Výborné video, ale pozor! ženy sa musia postit inak, aby si neublížili z hľadiska ich hormónov a menstruacneho cyklu! Veľmi odporúčam Dr. Mindy Pelz a jej knihu Fast like a girl, kde to všetko krásne vysvetľuje. Postenie týždeň pred menštruáciou môže mat z hľadiska hormónov za následok až úplne vynechanie menštruácie a rozhodené hormónov ženy.

  1. Áno súhlasím, u mňa nastalo vynechanie cyklu počas fastovania,
   napriek tomu, že som sa cítila lepšie a schudla.
   O tej knihe som ešte nepočula, ale určite pozriem, vďaka za tip 🙂

 3. Dobrý deň, poprosím o informáciu ako je na tom výživová hodnota zeleniny a ovocia , ktorú ponúkajú v hypermarketoch. Vieme už dlho, že intenzifikaciou v poľnohospodárstve utrpela. Denne by sme mali jesť aj surovú zeleninu a ovocie , ibaže nevieme aké porcie by to mali byť.
  Ďakujem

  1. Ovocia a zeleniny (v prírodnom stave, t.j. nie džúsy, smoothie, zaváraniny a pod.) môžete zjesť koľko len chcete a vládzete a neublíži vám to. Práve naopak, čím viac, tým lepšie. Nemôžete sa ovocím a zeleninou “predávkovať”. Neexistuje horná odporúčaná hranica. Rovnako neexistuje ani dolná hranica, pri ktorej si môžete povedať, že toľko stačí a budete zdravý. Čím viac, tým lepšie.

   1. Vraj kvercitín výborne odstraňuje pesticídy a podobné chemikálie z jedla takže potom sa netreba báť bežnej zeleniny a ovocia. BIO značka býva často preceňovaná a nedá sa na ňu spoľahnúť. Treba si to dohľadať z rôznych zdrojov nech má človek istotu.

  1. Malo by to byť bez problémov, ja na tom fičím už tri roky (5-19) a behom tak dvoch mesiacov sa to stalo úplne obyčajnou vecou. V lete keď je teplejšie som dokonca na jednom jedle denne. Musím to robiť stále, lebo neskutočne dobre priberám, hlavne z chleba (nahradil som ho hnedou pohánkou, chuť ktorej ma fascinuje takže netrpím ani zamak). Skúšal som aj keto, asi 7 mesiacov, celkom rýchlo som schudol ale to sa naozaj asi nedá robiť dlhodobo, z mnohých príčin (hlavne sa jedlá stále opakujú ak nie ste práve náruživý kuchár a potom v zime človek potrebuje vonku nejakú rýchlu energiu a tú vtedy jednoducho nemáte a tak je vám zima na končatiny). A nakoniec to ani nie je veľmi zdravé, možno iba tak raz za pár rokov na zopár mesiacov ak “prínosy prevážia nad rizikami” (hahahahahahaha) a súrne treba rýchlo zhodiť zo desať kíl 🙂

 4. Dobrý deň prajem.
  Mám otázku, ak sa budem takto stravovať (čo ja viem že s tým mať problém nebudem), ale bude nejaká oslava, výročie, svadba a pod. s hostinou, čo sa stane, ak to raz za mesiac, dva porušim?

  1. Tak toto poznám a je to čistá psychologická vojna so sebou samým. Treba sa na to vopred prichystať a dať si jasné pravidlá, napr. max 6 krát za rok a podobne. Ináč sa človek začne cítiť previnilo a má tendenciu s tým seknúť.

 5. A ešte vo videu spomínate o čase 9 hodínového jedenia v min. cca. 9 – 10 min. takže stačí 9, či je predsa lepšie 8 hod. ?

  1. Tak úplne najlepšie je 1 jedlo denne, ale to hocikto nezvládne a tiež vtesnať všetky potrebné živiny do jedného jedla nie je úplne triviálne. Určite lepšie 9 hodinové okno jedenia, ako nonstop jedenie vrátane nočného “bieleho sexu”.

 6. Ja mám tých otázok….. Ak budem doma jesť od 11.00 do 18.00 a potom pôjdem na dovolenku, alebo do hotela, kvôli služobnej ceste, tak tam budem musieť jesť od 08.00 iba do 15.00 a večere sú až o cca. 18.00, tak čo s tým?

  1. Nič s tým… 🙂 Ľudský organizmus je veľmi flexibilný a zvládne (skoro) všetko. Čím viac bude tých prospešných návykov, o to bude zdravie pevnejšie a ľahšie zvládne občasné “nezdravé zásahy”. Nezabúdajte, že pokiaľ ide o prechodné hladovanie, tak to sa už bavíme o zdravotných benefitoch na úrovni “vysokej školy”. Má význam sa o tom baviť, pokiaľ už máte v poriadku základy – dostatok ovocia, zeleniny, celozrnné obilniny, strukoviny, žiadny alkohol, fajčenie, dostatok pohybu, dostatok svalovej sily, optimálna hmotnosť, krvný tlak, krvné lipidy… Najprv treba pozbierať “nízko visiace ovocie” až potom riešiť nadstavbu. Od ničoho vás neodhováram, len upozorňujem na priority.

  2. Hlavne nie “all inclusive”, tam našinec zabudne na všetky predsavzatia. Naopak, keď za jedlo musí poriadne zacvakať, je aj jedno jedlo za deň (v teplom počasí) v pohode, s dostatkom tekutín (samozrejme bez cukru).

 7. Dobrý deň,
  ja mám otázku k pitnému režimu v čase “hladovania”. Mám vyskúšané , že jedenie medzi 9:00 a 18:00 zvládam bez problémov. Ale čo ranná káva alebo večerný čaj s medom? Považuje sa to za jedlo ak to obsahuje cukry alebo je to v poriadku?

  1. V žiadnom prípade vtedy nejesť nič čo má akékoľvek kalórie. Tým sa hladovka (so všetkými jej pozitívnymi účinkami) ihneď ukončí.

 8. Prechodné hladovanie (8/16) robíme s manželkou ca 3 roky stalo sa už životným štýlom.Náš režim je stravovanie od 12. do 20. hod no a potom stejne sa večer a v noci nekonzumuje no a ráno je to len vynechanie raňajok a človek sa teší na obed. Posledné mesiace sme zaradili aj delenú stravu teda nemiešať sacharidy a tuky v jednom jedle, je to perfektné.Už roky robime WHM metódu (2min. ľadová voda v sude ráno, dýchanie WHM vonku a Buteyko) s dostatkom pohybu aspoň 100-150km chôdze mesačne a sme obaja zdraví a spokojní. Želáme to všetkým 🙂

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nie je povinná a nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridajte sa!

Prihláste sa už dnes k odoberaniu nášho newslettra. Z nových odberateľov, každý mesiac žrebujeme troch, ktorým venujeme knihu Sendviče na zdravie.

Staňte sa predplatiteľom AKV a získajte prístup k prémiovým videám a archívu.

Pridajte sa!

Prihláste sa už dnes k odoberaniu nášho newslettra. Z nových odberateľov, každý mesiac žrebujeme troch, ktorým venujeme knihu Sendviče na zdravie.

Staňte sa predplatiteľom AKV a získajte prístup k prémiovým videám a archívu.