Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Prehrať video

Záhady kalórií: ochrana MOZGU a ochrana pred ZÁPALOM

Získajte prístup k prémiovému obsahu a archívu a stante sa členom klubu prémiových predplatiteľov.

Dve zaujímavé informácie z výskumu záhad ako obmedzenie kalorického príjmu chráni mozog a potláča zápal.

Zdrojové informácie:

Komentáre

  1. Snažím sa jesť iba 3x denne a nič medzi tým. Len by ma zaujímalo, či aj čaj alebo káva (čisté espresso) medzi jedlami je problém, teda či to neguje benefit hladovania? Ak vôbec na to existujú dáta…

  2. Zdravím Igore, co se týká IF (“přerušovaná hladovka”) – pro ty posluchače, kteří chtějí odložit první jídlo ráno bych doporučil něco, co nepřeruší ketogenezi (i menší množství karbohydrátů či velké množství proteinu) a přesto dodá energii. Není to ani tak pro “schudnutí”, jako spíš pro udržení váhy a dlouhověkost. Princip vychází od tibetských šerpů a Dave Asprey jej upravil na tzv. bulletproof coffee (šetrně pražená kvalitní káva, překapávaná, s přidáním MCT oleje, ceylonské skořice, popř. dalších surovin). Pro ty, co nemají rádi kávu bych doporučil variantu matcha čaj + MCT olej. MCT olej lze nahradit panenským kokosovým olejem (ten se skládá právě z cca 30% MCT olejů) nebo přímo C8 olejem (kyselina kaprylová, jedna ze 3 kyselin v MCT, která nejrychleji přechází přes mozko-míšní membránu a vyživuje mozek). V obou případech (káva i matcha) našlehat v mixéru. Co se týká “svačinek”, doporučuji je využít na konzumaci ovoce (kvůli obsahu fruktozy, která má jinou metabolickou cestu, než glukoza a protože je ovoce v 99% případů konkrétním mixem glukozy/fruktozy bez obsahu proteinů/tuků, tělo má při svačince z ovoce dostatek prostoru na správnou metabolizaci) a ořechů (s vyloučením arašídů a pistácií – arašídy vlastně ani nejsou ořechy per se a obojí je silně hygrofilní a tím pádem náchylné na plísně a jimi produkované aflatoxiny). Ovoce a ořechy = 2 možné svačinky (ne jedna dohromady), ideálně s odstupem 2 hodin před a po třech hlavních chodech. Ovoce = ideálně lokální, pokud je mimo sezonu, pak zmražené nebo lyofilizované – nemělo by se to “zdrcnout” na banán + pomeranč denně. Ideální z pohledu antioxidantů jsou bobuloviny (opět, lesní borůvky z SK/CZ byť zmražené, jsou lepší, než čerstvé jahody z Egypta v lednu/januári). Vědí Vaši čtenáři o tom, že Egypt je největším vývozcem jahod na světě a pokud u nich nevyjde sezona, ovlivní to ceny celosvětově? U ořechů je to spíš fakt, že jich konzumujeme málo (pokud vyloučíme arašídy a všechny varianty pražených ořechů, kde dochází k degradaci nejenom proteinů (unfolding), ale i oxidaci dalších živin. Podobně jako u ovoce (nektar –> džus z koncentrátu –> džus –> džus s dužinou –> čerstvý džus ––> čerstvé ovoce vcelku) existuje podobný scénář u ořechů (pražené, ochucené či solené ořechy –> nepražené ořechy bez příchuti –> aktivované nepražené ořechy bez příchuti). Aktivace ořechů je “věda” sama o sobě, ale pokud víte, jak dlouho konkrétní ořechy namáčet a jak dlouho sušit, dostanete skutečnou “manu”. Nedá mi to, abych nezmínil firmu, kterou jsem potkal na letošním BioFachu (nejdůležitější veletrh bio potravin v EU v Norimberku, DE) – Orechini (https://orechini.sk) – jejich vlašáky jsou exkluzivní – ochutnal jsem v rámci mé práce (bio) vlašáky od stovek dodavatelů (převážně Rumunsko, Moldávie, Ukrajina), ale ty od Orechini jsou dle mého nejlepší (a to mám na zahradě dva ořešáky, takže jsem soběstačný…).

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nie je povinná a nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridajte sa!

Prihláste sa už dnes k odoberaniu nášho newslettra. Z nových odberateľov, každý mesiac žrebujeme troch, ktorým venujeme knihu Sendviče na zdravie.

Staňte sa predplatiteľom AKV a získajte prístup k prémiovým videám a archívu.

Pridajte sa!

Prihláste sa už dnes k odoberaniu nášho newslettra. Z nových odberateľov, každý mesiac žrebujeme troch, ktorým venujeme knihu Sendviče na zdravie.

Staňte sa predplatiteľom AKV a získajte prístup k prémiovým videám a archívu.