Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Ženské slzy, mužská agresivita a NEPRIMERANÝ optimizmus

Získajte prístup k prémiovému obsahu a archívu a stante sa členom klubu prémiových predplatiteľov.

Hoci sa optimizmus často oslavuje, nová štúdia ukazuje, že nadmerný optimizmus môže viesť k zlému rozhodovaniu, napríklad vo finančných alebo existenciálnych záležitostiach. Výskum ukazuje, že jedinci s vysoko rozvinutými kognitívnymi schopnosťami majú tendenciu byť realistickejší a pesimistickejší vo svojich budúcich očakávaniach, zatiaľ čo tí s nižšou kognitívnou výbavou sa prikláňajú k nadmernému optimizmu. Kľúčové fakty z výskumu:

  • Nadmerný optimizmus je spojený s nižšími kognitívnymi schopnosťami, ako je napríklad verbálna plynulosť, plynulé uvažovanie, numerické uvažovanie a pamäť.
  • Nerealistické finančné očakávania poháňané nadmerným optimizmom môžu viesť k vysokej spotrebe, dlhu a zlyhaniam podnikania a osobnému bankrotu.
  • Jednotlivci s vyššou kognitívnou schopnosťou lepšie vyvažujú optimizmus a realizmus v dôležitých rozhodovacích procesoch.

Pojem „pozitívne myslenie“ je zakorenený v našej kultúre – a bolo by zdravé prehodnotiť jeho extrémne a neprimerané podoby, napríklad presvedčenie, že „všetko dobre dopadne“ a „za každých okolností mysli pozitívne“ a podobne.

V tomto videu sa dozviete aj to, či ženské slzy tlmia mužskú agresivitu a ako sa to zistilo.

Zdrojová informácia:

Komentáre

  1. Čo ako rozmýšľam nad tým výskumom o neprimeranom optimizme, nevidí sa mi. Matúš 21,21: “Ježiš im odpovedal: „Amen, hovorím vám: Ak budete mať vieru a nebudete pochybovať, urobíte nielen to, čo som urobil s figovníkom, ale ak poviete aj tomuto vrchu: ‚Zdvihni sa a vrhni sa do mora!‘, stane sa to.” – takže toto sa podľa výskumníkov z Bathu stane len sprostým? Podľa mňa, v oblasti zdravia by ľudia mali mať optimizmus (na vyliečenie) a môže im byť jedno, či to niekto hodnotí ako neprimeraný optimizmus, alebo či ich niekto hodnotí ako ľudí s nízkymi kognitívnymi schopnosťami. Asi nik nerobil výskum, napr.koľko lekárov sa vyliečilo z diagnostikovanej rakoviny a koľko na ňu umrelo. Myslím si, že asi skôr tej rakovine podľahli, lebo informácie v ich hlave prevalcovali aký-taký optimizmus-nádej na vyliečenie. A potom ich niekto vyhodnotí, že boli múdri – čiže s vyššími kognitívnymi schopnosťami, keď nemali prílišný optimizmus…

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nie je povinná a nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridajte sa!

Prihláste sa už dnes k odoberaniu nášho newslettra. Z nových odberateľov, každý mesiac žrebujeme troch, ktorým venujeme knihu Sendviče na zdravie.

Staňte sa predplatiteľom AKV a získajte prístup k prémiovým videám a archívu.

Pridajte sa!

Prihláste sa už dnes k odoberaniu nášho newslettra. Z nových odberateľov, každý mesiac žrebujeme troch, ktorým venujeme knihu Sendviče na zdravie.

Staňte sa predplatiteľom AKV a získajte prístup k prémiovým videám a archívu.