Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Prehrať video

Máte ekzém? Možno solíte príliš

Prečo máte ekzém, teda atopickú dermatitídu? Možno je to príliš veľa soli.

Výskum Univerzity v Kalifornii v San Franciscu ukázal, že každý nadbytočný gram sodíka denne môže zvýšiť riziko vzniku ekzému (atopický zápal kože, dermatitída) až o 22 %. To ukazuje, že príliš veľa soli (sodíka) v jedle a nápojoch môže prispievať k vyššiemu riziku rozvoja tejto veľmi častej kožnej choroby.

Zdrojová informácia:

https://www.sciencedaily.com/releases/2024/06/240605162347.htm

Komentáre

  1. Ďakujem pekne za tieto informácie. Vie sa, s akou soľou boli vykonávané výskumy? S klasickou kuchynskou? Alebo to nerozlišovali? Doma solím už len morskou soľou alebo ružovou himalájskou a čo som prečítala o tej himalájskej, tak mám pocit, že touto ružovou sa nemusím báť soliť, lebo je vraj nerafinovaná a má priaznivé účinky na ľudské telo. Môžete nám, pán doktor, povedať niečo aj o tejto himalájskej soli? Ďakujem.

    1. Ružová, či Himalájska soľ je po chemickej stránke úplne rovnaký NaCL, než hocijaká iná soľ a určite má presne rovnaké účinky na zdravie, ako bežná kuchynská. Pokiaľ za ňu platíš viac, než za bežnú soľ, tak si sa stala obeťou bezcharakterných podvodníkov, ktorí ti predávajú prdy v sáčku. Vieš o tom, že každá soľ, nech už ju predávajú pod hocijakým názvom, je morská soľ? Všetka soľ na zemi pochádza z mora.
      Keď si chceš naozaj pomôcť, tak hľadaj tzv. kardio soľ, ktorá má menej sodíka a viac draslíka. Alebo ešte lepšie – nauč svoje chuťové bunky, aby im chutili menej slané potraviny. To sa dá docieliť ľahko tým, že budeš menej soliť a vydržíš to mesiac, kým sa ti chuťové poháriky obnovia.

  2. Všetky vaše odporúčania ohľadom soli sú super, len nechápem, prečo ste si na ich podporu zobrali práve túto štúdiu. Pozrel som si tú štúdiu a teda ja by som sa na jej podklade neodvažoval tvrdiť nič. Takáto cross-section analýza je dobrá tak akurát na to, aby sa vytýčil nejaký smer ďalšieho výskumu, ale robiť na jej podklade nejaké odporúčania pre ľudí je prinajmenšom odvážne.
    Tým nechcem povedať, že by tí, čo konzumujú viac než 6g soli, nemali svoj príjem znížiť. Na to existuje množstvo kvalitných dôkazov. Ide mi skôr o to, že keby sme urobili rovnakú štatistickú analýzu pre prakticky ľubovoľnú chronickú chorobu, tak by nám veľmi pravdepodobne vyšlo, že vyššia hladina soli v moči je asociovaná s vyšším rizikom. Ale vo väčšine prípadov je to proste iba indikátor celkovo horšej životosprávy a nie kauzálny faktor daných chorôb.

    1. Áno, asi to malo byť: “Ekzém má rád soľ”. Preto, ak sa ho chceme zbaviť, máme menej soliť 🙂

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nie je povinná a nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridajte sa!

Prihláste sa už dnes k odoberaniu nášho newslettra. Z nových odberateľov, každý mesiac žrebujeme troch, ktorým venujeme knihu Sendviče na zdravie.

Staňte sa predplatiteľom AKV a získajte prístup k prémiovým videám a archívu.

Pridajte sa!

Prihláste sa už dnes k odoberaniu nášho newslettra. Z nových odberateľov, každý mesiac žrebujeme troch, ktorým venujeme knihu Sendviče na zdravie.

Staňte sa predplatiteľom AKV a získajte prístup k prémiovým videám a archívu.