V apríli 2024 sa „prevalili“ médiami správy o tom, že prechodné hlasovanie takmer dvojnásobne zvyšuje riziko úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia. Bum!
K tomu po internete stále kolujú rôzne iné hoaxy a dezinformácie o tom, že prechodné hladovanie, pôst a primerané obmedzovanie kalorického príjmu spôsobuje stratu svalovej hmoty, pokles pohlavných hormónov, vyvoláva poruchy príjmu potravy a vedie ku strave nedostatočného zloženia.
Môžete byť pokojní, prechodné hladovanie je bezpečná forma chudnutia, jedenia a starostlivosti o svoje zdravie. Ak ju použijete podľa správnych zásad.
Pozrite si ďalšie videá o prechodnom hladovaní:
- https://akv-tv.com/watch/budte-hladni-chranite-si-mozog
- https://akv-tv.com/watch/prechodne-hladovanie-lieci-pecen-a-kalorie-asi-nehraju-ulohu
- https://akv-tv.com/watch/prechodne-hladovanie-moze-menit-az-70-nasich-genov
- https://akv-tv.com/watch/post-a-prechodne-hladovanie-pomaha-a-ako
- https://akv-tv.com/watch/cukrovka-a-inzulin-prechodne-hladovanie-je-bezpecne-a-ucinne
- https://akv-tv.com/watch/poradna-cukrovka-a-grapefruit-margarin-a-olej-prechodne-hladovanie-metylaciou-proti-rakovine
Zdrojová informácia o „škodlivosti prechodného hladovania“:
Zdrojové informácie o bezpečnosti prechodného hladovania:
Komentáre
Dobrý deň, keď dodržiavam 8/16 cca 2 roky, chcela by som vedieť, či je správne, ked posledné jedlo zjem o 20:00 ale druhý deň začínam o 12:00 s jedlom. Teda či je to pre môj metabolizmus dobré, ked neraňajkumem, teda hladujem do 12:00.
Teda že nezačnem raňajkami po prebudení.
ďakujem za odpoveď
Ďakujem za otázku, sledujte moju poradňu – snažím sa raz mesačne reagovať na zaujímavé otázky našich predplatiteľov a divákov.
Človek, ktorý neraňajkuje a prvé jedlo prijíma až na obed si spôsobuje asynchronizáciu dvoch hlavných časovacích faktorov – svetlo a jedlo. Príval svetla do mozgu po prebudení aktivuje mozog a reguluje „centrálne hodiny organizmu“ (hypotalamus). Ak sa jedlo ako druhý hlavný regulátor cirkadiánneho (24-hodinového) cyklu v tomto čase odpojí a uplatní sa s niekoľkohodinovým odstupom, aktivuje to črevný nervový systém, tráviace orgány a celý metabolizmus o takmer štvrť dňa neskôr = nastáva nesúlad (asynchrónia) centrálnych a bunkových „hodín“. Z dlhodobého hľadiska sa to na základe dnešného poznania považuje za veľmi silný rizikový faktor pre ľudské zdravie aj gény.
Igor Bukovský