Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Prehrať video

Mýty o PRECHODNOM hladovaní a pôste

V apríli 2024 sa „prevalili“ médiami správy o tom, že prechodné hlasovanie takmer dvojnásobne zvyšuje riziko úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia. Bum!

K tomu po internete stále kolujú rôzne iné hoaxy a dezinformácie o tom, že prechodné hladovanie, pôst a primerané obmedzovanie kalorického príjmu spôsobuje stratu svalovej hmoty, pokles pohlavných hormónov, vyvoláva poruchy príjmu potravy a vedie ku strave nedostatočného zloženia.

Môžete byť pokojní, prechodné hladovanie je bezpečná forma chudnutia, jedenia a starostlivosti o svoje zdravie. Ak ju použijete podľa správnych zásad.

Pozrite si ďalšie videá o prechodnom hladovaní:

Zdrojová informácia o „škodlivosti prechodného hladovania“:

Zdrojové informácie o bezpečnosti prechodného hladovania:

Komentáre

 1. Dobrý deň, keď dodržiavam 8/16 cca 2 roky, chcela by som vedieť, či je správne, ked posledné jedlo zjem o 20:00 ale druhý deň začínam o 12:00 s jedlom. Teda či je to pre môj metabolizmus dobré, ked neraňajkumem, teda hladujem do 12:00.
  Teda že nezačnem raňajkami po prebudení.

  ďakujem za odpoveď

  1. Ďakujem za otázku, sledujte moju poradňu – snažím sa raz mesačne reagovať na zaujímavé otázky našich predplatiteľov a divákov.

   Človek, ktorý neraňajkuje a prvé jedlo prijíma až na obed si spôsobuje asynchronizáciu dvoch hlavných časovacích faktorov – svetlo a jedlo. Príval svetla do mozgu po prebudení aktivuje mozog a reguluje „centrálne hodiny organizmu“ (hypotalamus). Ak sa jedlo ako druhý hlavný regulátor cirkadiánneho (24-hodinového) cyklu v tomto čase odpojí a uplatní sa s niekoľkohodinovým odstupom, aktivuje to črevný nervový systém, tráviace orgány a celý metabolizmus o takmer štvrť dňa neskôr = nastáva nesúlad (asynchrónia) centrálnych a bunkových „hodín“. Z dlhodobého hľadiska sa to na základe dnešného poznania považuje za veľmi silný rizikový faktor pre ľudské zdravie aj gény.
   Igor Bukovský

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nie je povinná a nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridajte sa!

Prihláste sa už dnes k odoberaniu nášho newslettra. Z nových odberateľov, každý mesiac žrebujeme troch, ktorým venujeme knihu Sendviče na zdravie.

Staňte sa predplatiteľom AKV a získajte prístup k prémiovým videám a archívu.

Pridajte sa!

Prihláste sa už dnes k odoberaniu nášho newslettra. Z nových odberateľov, každý mesiac žrebujeme troch, ktorým venujeme knihu Sendviče na zdravie.

Staňte sa predplatiteľom AKV a získajte prístup k prémiovým videám a archívu.